Gustáv Chmúrny a zlodej ľudí

Gustáv Chmúrny a zlodej ľudí

Máte chuť na poriadnu dávku rozkošnosti? V tom prípade vám môžem len odporúčať Gustáva Chmúrneho a zlodeja ľudí, ktorý si získal moje srdce. Už anotácia znela veľmi sľubne, bola som pripravená na podivuhodnú mačku, tiene, ktoré sa správajú inak ako ich majitelia, zvláštneho chlapca, na ktorého sa budem báť po tme čo i len pomyslieť, no k tomu všetkému som dostala ešte aj milučký zážitok vo forme žiarivých očičiek, napínavého deja a nečakaného odhalenia. Musím povedať, že ide o jeden z tých najčarovnejších príbehov, čo som kedy čítala. Celú dobu som mala na tvári široký úsmev, doslova som sa vyžívala v v jednotlivých scénkach a najviac som si zamilovala postavu vždy opatrného otca, ktorý sa o svoje dve dcéry tak neuveriteľne bál, až im kázal pri prechode cez cestu pozerať sa aj hore, keby tam náhodou núdzovo chcelo pristáť lietadlo, a ktorý sa živil tým, že varoval ľudí, do akého nebezpečenstva sa môžu dostať – teda bol profesionálnym ustráchancom (vedeli ste, že si môžete vypichnúť oko visačkou na matraci?). Celkom mi pripomínal mňa. Nádherný zážitok, veľa sa nasmejete, možno sa občas aj zľaknete, keď po vás pôjde zlodej ľudí alebo vás vlastný tieň, no v prvom rade si užijete príbeh. Jediná výčitka a to mierená vydavateľstvu – prečo u nás ešte nevyšlo zvyšných 5 častí? O takomto čase som ich už chcela mať v košíku.

laska ku kniham, 25.10.2021
Marvel: Mýty a legendy

Marvel: mýty a legendy

áto kniha bola skvelá! Totálny must-read pre každého milovníka Marvelu. Dozvedela som sa tu hrozne veľa o minulosti a vzniku rôznych známych (z filmov), ale aj neznámych hrdinov alebo záporákov. Veľa rôznych spojitostí s reálnym svetom alebo reálnymi udalosťami ma prekvapilo a vďaka takýmto zaujímavostiam ma to veľmi bavilo. ?? Kniha sa čítala veľmi dobre, hoci som si niekedy musela niečo prečítať viackrát, aby som si vytvorila súvislosti. Preklad je podľa mňa taktiež úplne super. Ilustrácie v tejto knihe sú nádherné. Menšie alebo väčšie sa nachádzajú na každej jednej strane, čo bolo úžasné, pretože krásne dopĺňali zaujímavé príbehy a rozprávania. Rôzne ilustrácie sú taktiež nakreslené rôznym štýlom, čo je za mňa fakt skvelé a zaujímavé. Páčili sa mi aj prepojenia s reálnym svetom a rôzne nové Marvel svety ako napríklad Atlantída alebo svety z legiend v Číne. Veľmi rada by som si pozrela filmy z týchto prostredí. Dúfam, že aspoň nejaké raz uvidím. Skvelé bolo aj prepojenie gréckej mytológie s Marvel hrdinami a taktiež rôzne nepokoje a bitky medzi Asgardom a Olympom. Naozaj úžasne vymyslené. ?? A nesmiem zabudnúť na spojenie reálnych osobností alebo teda v tomto prípade vedcov so svetom Marvel. Našla som tu príbehy, ktoré zahŕňali Leonarda da Vinciho alebo Newtona. Celkovo túto knihu veľmi odporúčam milovníkom Marveloviek, pretože si určite prídu na svoje. Kniha je spracovaná veľmi krásne, má úžasné ilustrácie a ešte lepšie príbehy. Poklad v knižnici každého milovníka Marvelu.

books_by_sashka, 8.4.2021
Bol raz jeden život - Srdce

Bol raz jeden život - srdce

Deti sú veľmi zvedavé, zaujíma ich mnoho vecí. Jednou z nich sú aj otázky o fungovaní tela. Nie vždy im vie dospelý človek odpovedať na všetko týkajúce sa tajomstiev dokonalého ľudského organizmu. Podať prvú pomoc prichádza komiksové spracovanie kultového francúzskeho animovaného seriálu Bol raz jeden život. Autormi pôvodnej predlohy sú scenárista Albert Barillé a ilustrátor Jean Barbaud. Krásne ilustrovanú knihu vydalo vydavateľstvo Fragment. Maestro, Hemo, Globínka a ďalší priatelia prevedú malých čitateľov vzrušujúcou cestou zo srdca do pľúc a späť. Prekonajú mnoho nástrah, či už vďaka upchatej cieve alebo zákerným škodlivým mikroorganizmom. Vírusy a baktérie totiž číhajú za každým rohom. Ako to, že naše telo si s nimi vie zvyčajne poradiť? Ľudské srdce je najdokonalejší stroj na svete, najvýkonnejšia pumpa, ktorá dokáže za minútu prečerpať päť litrov krvi. Páni! To je takmer osem tisíc litrov za deň. V komikse sa dočítate, že za osemdesiat rokov života vykoná v priemere tri miliardy úderov. Podobných informácií je v knihe mnoho. Deti sa trošku zoznámia aj s históriou. Tomu, že v tele existuje krvný obeh, ľudia uverili len pred zhruba tristo rokmi. Neuveriteľné! Dovtedy každého, kto s podobnou myšlienkou prišiel upálili na hranici alebo vysmiali. Knižka plná červených krviniek s bublinkami vzduchu alebo oxidu uhličitého v batôžkoch bude pre deti fascinujúcim čítaním. Zoznámia sa taktiež s lymfocytmi vo futuristických „dronoch“, s poručíkom Bacuľkom – šéfom bielych krviniek ale aj chlpatými toxínmi. Pán, ktorý hazardoval so svojím zdravím, napchával sa nezdravými jedlami, fajčil a pil, je príkladom nesprávnej životosprávy a len tak tak vyviazne so slabým infarktom. Komiks môže byť vynikajúcou názornou pomôckou pri objasňovaní záhad ľudského tela deťom. Milé farebné ilustrácie sú verne zachované podľa pôvodného seriálu. Pamätníci si určite spomenú na slová piesne, ktoré zneli v úvode každej epizódy. Pre tých, čo ich nepoznajú, nech sa páči prekvapenie.

sietovka.sk, 15.9.2020
Veľká kniha eko aktivít

Veľká kniha eko aktivít

Nie je to tak dávno, čo som vám predstavila veľmi užitočnú knihu o záchrane našej planéty s názvom Chráňme našu planétu. V krátkom čase po tejto knihe vyšla ďalšia, vďaka ktorej si môžu deti zopakovať získané informácie. Ide o knihu Veľká kniha eko aktivít, ktorá vyšla vo vydavateľstve Fragment. Keďže mám ešte malé dieťa, tak netuším, ako sú na tom školy a učenie ohľadom ekológie. Verím však, že existujú minimálne krúžky, kde sa deti zaoberajú tým, ako pomôcť našej planéte. Ak niečo také školy majú, tak práve táto kniha je priam ideálna ako pracovný zošit. Kniha sa venuje najdôležitejším problémom, ktoré ničia našu planétu. Ide o témy odlesňovania, recyklácie, obnoviteľných zdrojov alebo úspory vody. Ku každej téme a úlohe nájde dieťa aj množstvo zaujímavých a užitočných faktov. Aktivity, ktoré v knihe nájdete, sú zamerané nielen na vedomosti o životnom prostredí, ale deti si precvičujú aj počty, pamäť či pozornosť. Deti pomáhajú nájsť včielke cestu do úľa, pomáhajú smetiarskemu autu vysypať všetky nádoby na odpadky s čo najkratšou trasou, deti sa naučia, ktoré plody rastú nad zemou a ktoré pod zemou. Budú skúmať ľadovce, ale stanú sa z nich aj inštalatéri, ktorí nám pomôžu ušetriť vodu. Aktivít v knihe je viac ako sto a každá je mimoriadne zaujímavá a zábavná. V závere si deti môžu urobiť test, ako ekologicky sa správajú. Aj vďaka nemu zistia, či ešte môžu urobiť viac pre ochranu prírody, alebo sú už ekologickí profíci. V knihe nechýba ani veľký kvíz, kde si deti môžu zopakovať všetky informácie, ktoré sa počas aktivít dozvedeli. Musím sa priznať, sama som pri niektorých aktivitách zaváhala. Niektoré úlohy sú ľahšie, iné potrebujú viac času a rozmýšľania. Nemusíte sa však báť, že by ste niečo vypracovali zle. Kniha ukrýva aj riešenia a môžete deťom výsledok skontrolovať, prípadne im s úlohami pomôcť. Kniha je určená pre deti od 8 rokov. Ja by som ju odporučila deťom okolo 10 rokov. Práve z dôvodu, že niektoré úlohy sú zložitejšie. Veľká kniha eko aktivít je skvelá voľba pracovného zošitu pre deti, ktoré sa zaujímajú o ekológiu a ochranu životného prostredia. Takisto pomôže aj rôznym ekologickým krúžkom v školách. Zábavnou formou sa deti naučia množstvo informácií a naučia sa lepšie chrániť svoju planétu. Okrem toho si precvičia logické myslenie, počítanie a v neposlednom rade pozornosť. Toto všetko ešte umocňujú pekné farebné ilustrácie. Veľmi odporúčam.

Drominickacita.sk, 19.4.2020
10 odvážnych expedícií

10 odvážnych expedícií

Ako ďaleko, vysoko, či hlboko dokáže zájsť človek, ktorého poháňa túžba po dobrodružstve, alebo jednoducho zvedavosť? Zdá sa, že na túto otázku neexituje odpoveď. Aj kniha 10 odvážnych expedícií hovorí o mužoch a ženách, ktoré sa nebáli prekonať nemožné a splnili si svoj sen. Kniha ponúka výber príbehov ľudí, ktorí zdolali dovtedy neprekonané prekážky a dostali sa do tých najodľahlejších kútov sveta. Alebo sa im podarilo niečo, čo ešte nikomu predtým. Amelia Earhart preletela ako prvá žena Atlantický oceán, Niel Armstrong bol prvý človek na Mesiaci, šerpa Apa má za sebou najviac výstupov na Mount Everest. Jednotlivé príbehy sú písané zaujímavým štýlom. Čiastočne dokument o úspechoch, úskaliach aj zlyhaniach, čiastočne napínavé dobrodružstvo. Aj formou je kniha nevšedná. Texty pôsobia ako reportážne články. Rozdelenie do dvoch “novinových” stĺpcov pridáva na vizuálnej príťažlivosti a trochu uľahčuje čítanie. Práve vďaka tomuto fajnému mixu knihu často odporúčame pre decká, ktoré si nevedia nájsť cestu ku knihám. Ale aby som nespomínala len formálnu stavbu, samotné príbehy sú tiež vynikajúce. Nie je to len prvoplánová motivačná literatúra v zmysle, že stačí len chcieť a dokážete nemožné. Veru nie, hrdinovia knihy často bojujú o život. Musia sa vzdať smelých plánov, aby sa mohli zo svojich šialených ciest vrátiť živí. Často je ich úspech opisovaný ako tímová práca. A niekedy ponúkajú príbehy vhľad do iných problematík (Dian Fossey bojuje proti pytliackemu lovu ohrozených goríl, šerpa Apa upozorňuje na ťažký život nepálskych ľudí, ktoré často musia robiť nosičov pre horolezcov). Nórska autorka Pia Stromstad ponúka pomerne realistický pohľad na príbehy známych dobrodruhov. Pomerne preto, lebo kniha je predsalen určená pre decká od 10 rokov. K tejto vekovke sa hodia aj farebne štylizované ilustrácie Tronda Bredesena. Povedala by som že “cool”, ale čo ja viem, aké výrazy dnešné decká používajú? Ak potrebujete knihu pre svojho potomka, ktorý rád sleduje odvážnych youtuberov (cestovateľov, parkouristov a všetkých tých bláznov, čo sa vrhajú do každej výzvy), skúste to s 10 odvážnymi expedíciami. Nebudete ľudotovať. Pobaví sa a dozvie sa aj pár vecí o živote tých najvytrvalejších odvážlivcov.

pampuch.sk, 1.2.2020
Dievča v modrom plášti

Dievča v modrom plášti

Ďalšia knižka, ktorú som si so sebou pratala na dovolenku, bola práve táto. Jedna z tých posledných síce, ale aj tak. No a musím sa priznať, že neviem, čo si myslieť. Vojna bola nie zas až tak dávno, no ja som ju nezažila, je to niečo, čo poznám len z dokumentov a z rozprávania. Viem o nej a počula som nejednu spomienku na toto nešťatné obdobie, videla som nespočet následkov, ktoré po sebe zanechala, no všetko tak nejak z diaľky. Nikdy som nemala pocit, že by sa ma priamo týkala. Práve pre to, že som ju nezažila z tesnej blízkosti. Viem, čo sa dialo, dostalo sa ku mne množstvo príbehov od ľudí, ktorí nehodnotili toto obdobie nijak kladne. No pri tejto knižke som mala pocit, že som priamo tam. Že sa skrývam a utekám, že plačem a kričím,... Že tento príbeh je niečo viac. Asi pre to, lebo to bola prvá takáto knižka, čo som čítala, preto som sa na ňu tak tešila. Nosí v sebe niečo, čo ma nútilo dívať sa na ňu oveľa osobnejšie. Vedela som, že vojna sa netýkala len Nemecka, nás a kdekoho ešte, no nikdy som si pred oči nepredkladala obraz spustošeného Holandska. Týkala sa aj ľudí, ktorí by sa pri správnom dodržovaní zákazu vychádzania možno ani báť nemuseli. No žijeme ako spoločenstvo a je zrejmé, že si budeme chcieť pomáhať. Že nie je fér, aby sme sa k sebe správali ako zvieratá. Bolo milé vidieť, že aj ľudia, ktorí neboli židovského pôvodu a nepoznali ľudí z deportačných centier, sa strachovali, chceli spraviť niečo dobré a zachrániť čo najviac ľudí, ktorí za nič nemohli. No a nie len židia prichádzali o svoje životy, no i obyčajní naverbovaní vojaci, ktorí položili svoje životy za vidinu víťazstva. Práve takýto príbeh ponúka táto knižka. Priamo z Amsterdamu. Tento príbeh rozpráva dievča menom Hanneke. Nežije zas až taký poctivý život, no je mladá a robí, čo najviac môže, aby pomohla svojej rodine. Oficiálne robí v pohrebníctve menšie administratívne veci, no jej hlavnou zárobkovou činnosťou je rozvážaťpodpultový tovar a zháňať veci, ktoré sa už v tej dobre tak ľahko kúpiť nedali. Práve týmto spôsobom sa raz ocitne na návšteve u zákazníčky, ktorá ju požiada o veľmi zvláštnu vec. Nájsť dievča, ktoré utieklo pred vojakmi, ktorí zabili jej rodinu. Mnohí sa skrývali a nevedno, ako sa ich životy skončili, keď skončila knižka, keď skončila vojna. Táto knižka nie je o strachu, bolesti, skrývaní, čučaní, či odboji. Je o láske, priateľstve, odhodlaní niečo urobiť a o odvahe niečo aj reálne urobiť. Hanneke často rozpráva o svojom mŕtvom priateľovi, ktorý odišiel brániť krajinu, no zahynul. Často naňho myslí a nedá sa zabudnúť, pretože sa jej do cesty pripletie jej brat. Čaká ju nemálo ťažkých a nebezpečných rozhodnutí, no aj napriek tomu obstojí, aj keď so smutným koncom. Ale také asi sú tieto príbehy, o smutnom osude tohoto obdobia. Tento príbeh sa ma pevne držal a nútil ma premýšľať a ďakovať, že žijem, kde žijem a kedy žijem. Pátrala so spolu s Hanneke, hľadala som vodítka a premýšľala asom s ňou. Váhala som s ňou a bála som sa. Chcela som pomôcť a spraviť niečo osožné. Obľúbila som si snáď všetky postavy okrem cudzích vojakov v meste. Obdivovala som toto dievča za to, čo všetko muselo urobiť a ako dobre sa naučila klamať, aby niekomu pomohla a chránila tak aj samú seba. Vedela som, prečo na začiatku váhala, ja yb som tiež nesúhlasila. no odhodlala sa a vstúpila do lepkavej pavučiny nepekného času, na ktorú by nikto z nás nemal zabudnúť. Po tomto viem, že dobrí ľudia existovali a snáď nejakí existujú aj dnes. A ak sa budeme chovať ako ignoranti, v ďalšej vojne by sme pozabíjali jeden druhého, no mali by sme sa chrániť a pomáhať si, postaviť sa krivde. Snáď žiadna už nikdy nepríde. Táto knižka mi dala veľa, čítala sa super ľahko a budem ešte dlho spracovávať, čo obsahovala.

nakridlachknih.blogspot.cz, 19.8.2018
Spirit Animals: Súmrak strážcov 4 - Horiaci príliv

SPIRIT ANIMALS – HORIACI PRÍLIV

Ak milujete fantasy knihy no zároveň i zvieratá, potom je séria Spirit Animals to pravé pre vás. Kniha so silnými duchovnými zvieratami. Spirit Animals – Horiaci príliv je 4 pokračovaním série Súmrak strážcov. Základné informácie Autor: Mull Brandon Séria: Súmrak strážcov Časť zo série: 4 Predchádzajúce časti: (Veľký návrat, Nesmrteľný ochrancovia, Rozvrátená Zem) Jazyk: slovenský Počet strán: 184 Pokračovanie série Súmrak strážcov. “ Dorazil do Erdasu dávno predtým, než sa objavili ľudia. Zvrátený, trpezlivý a hladný spal pod povrchom sveta. Teraz sa Žerf prebúdza. Conor, Abeke, Mejlin a Rolan sa ho statočne snažia zastaviť. S podporou nových nečakaných spojencov majú veľkú šancu svoj domov zachrániť. Musia však nájsť spôsob, ako spustiť prastarú pascu, ktorá má moc vojnu nadobro ukončiť. Majú však len jediný pokus. Ak sklamú, všetko pohltí temnota. “ Veľmi sa mi páči, že sa v tejto knihe a v podstate v celej sérií vyskytujú duchovné zvieratá – rôzne duchovné zvieratá, pričom každé má inú charakteristiku, inú výhodu a iné silné, ale aj slabé stránky. Mňa osobne najviac zaujala Panda, keďže milujem čínske zvieratá, a panda je jeho symbolom. S ňou sa môžete však stretávať počas celej série. V prípade, že si chcete prečítať túto časť, určite musíte byť oboznámení s časťami pred touto. Dôvodom je, že sa v sérií vyskytuje množstvo postáv, a ďalšie sa k nim opäť pridajú, takže by v tom mal človek chaos. Navyše, nie len že by mal chaos, no mal by problém orientovať sa a chápať celkový dej, a tak by nemusel oceniť kvalitu tejto knihy. Kniha je veľmi dynamická. Práve v tejto časti sa hlavný hrdinovia so svojimi duchovnými zvieratami snažia zachrániť svoj domov. Zároveň sa v tejto časti stretávame s novými členmi – spojencami a s ich duchovnými zvieratami, takže sa tam vyskytuje naozaj množstvo postáv s rôznymi charaktermi i vlastnosťami. Veľmi sa mi páči humorný štýl, ktorým je táto kniha písaná, množstvo dialógov ale aj opisu prostredia. Perfektná kniha pre malých, ale aj veľkých.

Life is full of Interest, 12.8.2018
Dievča v modrom plášti

Dievča v modrom plášti

Keď som rozmýšľala nad tým, ako napíšem recenziu na knihu ako je Dievča v modrom plášti, napadlo mi, že tento formát tu už dlho nebol. A táto kniha je niečo, čo by ste si naozaj mali prečítať. Kniha v roku 2017 vyhrala cenu Edgara Allana Poea za najlepší román pre mládež a bola preložená do viacerých jazykov. Autorka Monica Hesse patrí medzi najpredávanejších autorov v Holandsku. 5 dôvodov, prečo si ju prečítať: 1. Vojnový príbeh Dievča v modrom plášti je kniha z prostredia druhej svetovej vojny, ktorá rozpráva príbeh o mladej Hanneke. Neodohráva sa však na fronte, ba dokonca ani hlavnou postavou nie je žid. Autorka sa rozhodla priblížiť aj iný aspekt vojny, ten, ktorý je možno o niečo menej známy; život v Amsterdame počas vojny. Ako fungovali obyčajní ľudia, v meste, ktoré patrilo pod vládu Nemecka? Ako sa vysporiadali s odvodom ich blízkych do "pracovných" táborov? 2. Tínedžerský pohľad Keďže je hlavnou postavou mladučká Hanneke, príbeh sa radí do young-adult. A ako každá young-adultovka má svoje bežné chyby - niekedy príliš hlupučká a naivná hrdinka, niekedy príliš očividný vývin. No to som vnímala maximálne do polovice, potom som už bola stratená v príbehu. A aj keď viem, že je veľa ľudí, ktorý nad YA knihou ohrnú nosom, pohľad tínedžera na vojnu, strata milovaných, strach o budúcnosť, či príliš skoré dospievanie, je niečo, čo vám najlepšie priblíži práve tento žáner. 3. Fikcia Príbeh postáv v tejto knihe je dielom autorky, reálne tieto postavy nežili a neprežili si dané udalosti. Možno si poviete, že načo je to dobré, je predsa veľa reálnych príbehov. To, že táto kniha nie je reálny príbeh neznamená, že nie je založená na reálnych udalostiach. Pri záverečnom dodatku autorky o historickej presnosti ma mrazilo, aj keď postavy aj ich príbehy sú vymyslené, väčšina tých vecí sa naozaj stala, len iným ľuďom - reálnym ľuďom. Autorka tieto príbehy zobrala a dala ich dokopy, prerozprávala ich svojim spôsobom. 4. Ľahšie stráviteľné V náväznosti na predošlé dva body sa kniha dá považovať za ľahšie čítanie ako napríklad Mengeleho dievča. Fajnšmekrom v oblasti vojnovej literatúry sa môže zdať až príliš jednoduchá, podľa mňa je to však ideálne pre ľudí, ktorí nemajú až taký silný žalúdok. Ja napríklad po takejto literatúre siahnem len naozaj málokedy, keďže som z nej príliš zdeptaná, táto na mne zanechala silný dojem, no dokázala som oklepať o niečo rýchlejšie. 5. Každodenný hrdinovia Ako som už vyššie spomínala, je to príbeh odohrávajúci sa tak povediac v pozadí, kde sa z bežných ľudí stávajú hrdinovia, ktorí sa snažia žiť svoj život aj napriek množstvu zla, ktoré ich obklopuje. Nie sú to vycvičený vojaci, ale obyčajní ľudia, snažiaci sa niečo zmeniť a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Pretože aj keď žijete ďaleko od reálnych bitiek a vaša rodina nepatrí medzi ohrozené, vojna vám celý svet obráti naruby. 4/5

Čaro kníh, 10.8.2018
Ohnivé krídla 1 - Proroctvo o dráčikoch

Ohnivé krídla 1 - Proroctvo o dráčikoch

Ako milovníčka drakov som sa rozhodla, že si musím užiť knihu, ktorá momentálne vyšla, konkrétne Ohnivé krídla – Proroctvo o dráčikoch. Základné údaje Autor: Tui T. Sutherland Jazyk: slovenský Edícia: Ohnivé krídla Časť: 1 Počet strán: 320 Obsah Dráčik Hliniak strávil celý život schovaný v jaskyniach pod horou. Vonku už roky zúri vojna medzi dračími kmeňmi a podľa proroctva ju má zastaviť päť vyvolených dráčikov. Ale dráčikovia nie sú spokojní so svojím osudom. Keď hrozí dračici Slavene smrteľné nebezpečenstvo, rozhodnú sa uletieť. Život ich priateľky je totiž dôležitejší ako nejaké proroctvo. Vo vojnou zmietanom svete im hrozí nepredstaviteľné nebezpečenstvo a naplnenie proroctva sa vzďaľuje každým švihom dračích krídel. Táto kniha je úplne famózna. Ako fanúšička drakov som sa od nej nie len že nevedela odtrhnúť, no zároveň ma celá táto kniha veľmi oslovila, a už sa neviem dočkať, kedy vyjde druhá časť. Veľmi ma v knihe oslovilo, že sa v nej nachádza aj tzv. register drakov, kde sú nie len vykreslený, ale aj zároveň popísaný. Nájdete tu opis samotného druhu draka z hľadiska výzoru napríklad hrubé šupiny, veľké krídla a taktiež ich sfarbenie. Ďalej ich schopnosti – chrliči ohňa, letci,…. kráľovná – meno kráľovnej tohto druhu a na záver spojenci – na koho strane stoja a komu pomáhajú. Ja osobne som si najviac zamilovala druh Neboletov, nakoľko sa veľmi podobajú na čínskeho draka. Sú naozaj krásny a majestátny. Majú obrovské krídla a červenozlaté šupiny. Sú schopní letci, udatní bojovníci a zároveň chrliči ohňa. Na čele ich svorky stojí kráľovná Šarlota, ktorá sa veľmi často vyskytuje v celej knihe. A keďže treba poznamenať spojencov, stoja na strane dobra, teda po boky Páľavy a bahnoletov. Samotná kniha je veľmi akčná a pre teenegerov naozaj zaujímavá. Je plná dobrodružstva, opisov, no zároveň tu nájdeme aj veľké množstvo postáv, čo niekoho môže trocha zmiasť. Preto je potrebné veľmi dobre a pozorne knihu čítať, a určite nie je dobré preskakovať kapitoly či strany. Mohli by sa vám totiž stať, že by ste sa potom už nevedeli dostať do deja. Aj z hľadiska veľkého množstva postáv sa neuveriteľne teším na slovenskú verziu, nakoľko by v českej verzií (ktorá je momentálne k dispozícií) mohla byť chaotická, najmä z hľadiska mien všetkých drakov. Taktiež bude na začiatku chvíľku trvať, kým sa vo všetkých menách zorientujete. Keď sa vám to však podarí, tak si knihu zamilujete. Kniha je plná energie a musím povedať, že som sa do nej úplne zažrala, zasmiala som sa pri nej, no zároveň som si aj poplakala a bola v napätí. Za mňa naozaj veľmi dobrá. Jediná vec, čo mi na nej vadí je, že drak na samotnej obálke sa v podstate nepodobá na žiadneho z tých, čo boli popísaní v knihe.

Life is full of Interest, 6.8.2018
Prohnilé město

Prohnilé město

Určite už nie je mnoho z vás, ktorí by ste o tejto knihe nepočuli, nečítali alebo nešírili o nej samú chválu. Samozrejme, pripájam sa k davu a môžem potvrdiť, že táto kniha je skvelá. Napínavá, zároveň však odpočinková. Vtipná, ale miestami vie pekne chytiť za srdce. Neviem si predstaviť, kto by sa na ňu netešil, ak už má za sebou prvý diel. Nešlo si neobľúbiť všetky hlavné postavy. Všetci, vrátane a predovšetkým Kaza na ich čele mi boli neuveriteľne sympatickí. Asi najviac tým, akí boli ľudskí a skutoční. Neboli to typickí bezchybní dokonalí hrdinovia. Všetci si už niečo prežili, urobili množstvo chýb a neustále ich aj naďalej robia. Vedia si však odpúšťať a do riešenia problémov sa púšťali rovno po hlave. Boli odhodlaní dosiahnuť svoje ciele a napriek tomu, že každý z nich to robí hlavne pre svoj prospech, vie, že tým pomôže aj ostatným. Ocitáme sa opäť vo svete grišov, ktorí skutočne zbožňujem. Ketterdam je miesto, ktoré má dušu a autorka ho vie tak neskutočne presne, trefne a úžasne opísať, že som mala pocit, akoby som ho už dávno poznala a prechádzala sa po jeho zašitých uličkách. Je to miesto neresti, obchodu a hazardných hier. Kaza stále ničí smrť jeho brata a túži po pomste. Nezabúda ani na podvod, ktorí na neho ušili v predchádzajúcej časti. Pripravil opäť perfektne vymyslený, ale aj veľmi riskantný plán na pomstu. Pri čítaní som mala miestami pocit, že toto sa jednoducho nemôže rozmotať a skončiť tak, aby som bola spokojná. Problémy sa stále kopili a ja už som si naozaj nevedela predstaviť, čo ešte Kaz môže vymyslieť, aby dosiahol svoje ciele. Vždy bol však o krok, alebo skôr o desať krokov, pred ostatnými a neustále prekvapoval svojou prezieravosťou a všímavosťou. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka dokázala plynulo prejsť z rozprávania súčasného príbehu do minulosti jednotlivých postáv. Ani som nevedela ako a zrazu som čítala niekoľko strán o tom, čo prežili pred niekoľkými rokmi a aký bol ich život pred Ketterdamom. Ako sa ocitli na tomto mieste a veľa z ich života predtým, s ich rodinami. Vzhľadom na to, že mám za sebou celú sériu Griša a aj prvý diel Vranej šestky, nebol problém začítať sa, zorientovať sa v ich svete a celom jeho fungovaní. Ak by som však Grišu nečítala, mám pocit, že by som bola trochu stratená a ochudobnená o pohľad na tento svet ako na celok so všetkými podrobnosťami a históriou. Autorka sa v tomto dieli venuje čisto len Ketterdamu a aj keď v pozadí môžeme sledovať vojnové konflikty medzi ostatnými krajinami, je to veľmi okrajovo a bez podrobností. Tejto knihe nemám čo vytknúť a odporúčam ju úplne každému bez ohľadu na to, či má rád fantasy alebo nie. Má toľko pozitív a tak úžasné postavy, že si musí získať takmer každého. Prekvapilo ma, keď som zistila, že autorka plánuje aj tretí diel, pretože pôvodne mala táto séria obsahovať iba tieto dva. Teším sa, že sa s hlavnými hrdinami stretnem, zároveň si však myslím, že niekedy je dobré skončiť v tom najlepšom. Uvidíme teda, čo nám prinesie a každopádne sa ho už neviem dočkať. Moje hodnotenie: XXXXX

elliesbookverse.blogspot.cz/2018/, 27.7.2018